Tíz részes sorozatunkban feldolgozzuk a Windows történetét!

A Windows történetének hajnalán a munkahelyén még mindenki írógépet használt, a dokumentumok lemásolásához stencilgépet vagy indigót kellett használni. 1975-ben azonban Bill Gates és Paul Allen céget alapítottak Microsoft néven, amely akkor még csak egy volt, a sok induló számítástechnikai vállalkozás között.

Öt évvel később az IBM megkereste a Microsoftot a „Chess” (sakk) fedőnevű projekttel kapcsolatban, amelynek hatására a Microsoft egy új operációs rendszer fejlesztésébe kezdett, amelyet  „MS-DOS” névre keresztelnek (az MS-DOS a Microsoft Disk Operating System rövidítése). Amikor az IBM 1981-ben kiadta első MS-DOS-t futtató számítógépeit, a szélesebb közönség egy gyökeresen új nyelvet ismerhetett meg. A „C:” beírása és más rejtélyes parancsok a mindennapos munka részeivé váltak, a felhasználók pedig megismerhették a fordított perjel billentyűt.

Az alkotók ugyanakkor arra a következtetésre jutottak, hogy bár az MS-DOS hatékony, de sokak számára túl bonyolult, hiszen megfelelő használatához fejből ismerni kell a szöveges felületen begépelhető parancsokat. 

Ezzel a felismeréssel indult el a világ legnépszerűbb operációs rendszerének évtizedes útja..

(folytatjuk..)